Genel

Forklift Tamiri Nasıl Yapılır ?

Pek çok endüstri kolunun küçük kahramanları forkliftler pek çok farklı alanda kullanılmakadır.En önemli vasıfları ise malzemelerin taşınması işlemidir.Forklift tamiri zamanla ortaya çıkabilmektedir. Sağlam ve dayanıklı yapıları nedeni ile uzun kullanım ömürlerine sahiptirler. Malzemelerin taşınması işlemi forkliftler sayesinde hem çok daha güvenli hem daha hızlı olabilmektedir. Pek çok özelliği ve dayanıklılığına rağmen forkliftlerde arızalanabilir ve periyodik bakımlara ihtiyaç duyarlar.

 

Forklift ne zaman tamir edilmelidir?

Ağır çalışma şartlarında çalışan forkliftler zamanla bazı küçük arızalar gösterebilir. Forliftlerde ortaya çıkan küçük arızaları hemen gidermemi halinde arızanın daha büyümesini engellemiş oluruz. İhmal etmiş olduğumuz küçük arızalar daha büyük arızalara neden olabilir.

Bezen önemsenmediğinden bazen iş yoğunluğundan ihmal etmiş olduğumuz forkliftler büyük arızlarda daha uzun süre kullanım dışı olabilmektedir. Hatta bazı arızalar geri dönüşü mümkün olmayan hasara neden olabilmektedir. Bu nedenle yeni bir forklift almak çok daha mantıklı gelebilmektedir.

Forkliftlerin Bakım Periyodları Nelerdir?

Forklift markaları birbirinden farklı periyodlarda bakım aralığı koyabilmektedir. Çalışma saatine göre veya 90 günlü periyodlar halinde forkliftlerin bakımı yapılmalıdır. Forkliftinizin kondisyonu ve kullanım şartlarına göre bu süre daha kısa sürede olabilir.

Forkliftlerin Kullanım Ömürleri Ne Kadardır?

Forkliftlerin ortalama kullanım ömrü 10.000-14.000 saat arasındadır. Forkliftlerin verimli kullanımı 5-10 yıl arasındadır.Bazı üst düzey forkliftler ise 20.000 saatten bile fazla ömrü olabilmektedir.Forkliftinizin kullanım ömrü pek çok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Forkliftin Tipi

Elektrikli forkliftler donanımları gereği gaz,dizel veya lpgli forkliftlerden çok daha fazla uzun kullanım ömrüne sahiptir.Bunun nedeni çok daha az hareketli parçaya sahip olmasındandır.

Kullanım ( İş Koşulları)

Forkliftin çalışma alanı ve çalışma şartları forkliftin ömrünü belirleyen en önemli etkendir.Yamaç bir arazi,kötü zemin şartları gibi çevresel etkenlere maruz kalan forklift çok daha erken yıpranabilmektedir.Bir forrkliftin yıllık kullanım saati 2.000 saattir.Bu saat aşılması demek forkliftinizin  çok daha sık bakıma gitmesi demektedir.

Şüphesizki forkliftinizin kullanım ömrünü uzatacak en önemli etken forkliftinizin bakımının yapılmasıdır.Bu forkliftinizin ömrünü uzatacaktır.

Gerekli bakımları yapmanız halinde kullanım ömrünü tamamlamış forkliftinizi değiştirebilirsiniz.

Forklift Nasıl Tamir edilir?

Forklifti tamir etmek için forkliftlerin arıza kaynaklarını tespit etmek ile başlar.Önce arıza tespiti sonra arızanın giderilmesi süreçleri takip edilir.

 

  • Direk Arızaları

Direk, forkliftin kaldırılmasını, indirilmesini ve eğilmesini kontrol eden çerçevedir. Yükü taşıyan taşıyıcı ve çatallar direğe takılır. Taşıyıcı, direğin ortasındaki bir hidrolik piston tarafından çalıştırılır. Direkler, pistondan gelen hidrolik gücü kullanarak yüklerini kaldırır. Yükleri indirmek için yerçekimi kullanırlar. Çoğu forklift, yüklerini birden çok aşamada kaldırır ve bu da pek çok şeyin ters gitmesine neden olabilir.

En Çok Ortaya Çıkan Direk Sorunları
  1. Düzgün kaldırmıyor veya indirmiyor.
  2. Yeterince hızlı kaldırmıyor.
  3. Sarsıntılı (pürüzsüz değil) kaldırma ve indirme

Direk sorununuz olduğunda, düşük olmadığından emin olmak için önce hidrolik sıvısını kontrol edin. Yağ uygunsa, herhangi bir bölümün değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için forklift zincirlerini inceleyin. Direk bölümleri zamanla gerilebilir, paslanabilir, çatlayabilir, bükülebilir, bükülebilir veya yanlış hizalanabilir. Forklift onarımları için kamyonları incelerken, kolayca büyüyebilecek küçük sorunlara dikkat edin.

  •  Direksiyon Sorunları

Forkliftler, özellikle dar alanlarda, yönlendirilmesi en kolay ekipman parçaları değildir. Direksiyon sorunları, sürücüleri veya yakındaki çalışanları yaralayan forklift kazalarına yol açabilir. Bu nedenle, direksiyonun her zaman sorunsuz çalışmasını sağlamak önemlidir.

Direksiyon problemlerini tespit etmek zor olabilir. Bir uyarı işareti, özellikle kamyon yüklüyken tekerlekleri döndürürken ortaya çıkan garip seslerdir. Bu, direksiyon mekanizmasında paslanma olduğunu gösterebilir. Direksiyon basıncını düzenleyen hidrolikte de sorun olabilir. Diğer direksiyon sorunları, gevşek veya aşınmış basınç valflerini, aşınmış dişlileri, düşük direksiyon sıvısı seviyelerini ve yanlış hizalanmış lastikleri içerir.

Direksiyon sıvısı iletimi düşükse, daha fazlasını ekleyin. Kalın ve yapışkansa, sıvıyı tamamen değiştirmenin zamanı gelmiştir. Aşınmış dişliler veya hidroliklerle ilgili sorunlar, forklift onarımları yapmak için deneyimli bir tamirci gerektirecektir.

  • Başlangıç ​​Sorunları

Çalışmayan bir forklift sinir bozucu ve maliyetli olabilir. İşler gecikiyor. Öğeler, taşınmayı beklerken oturuyor. Sürücü zamanı, işi bitirmek yerine sorunu çözmeye harcanır. Neyse ki, bu oldukça kolay bir forklift tamiri olabilir.

Elektrikli bir forkliftiniz varsa, akü şarj seviyesini kontrol edin.

Vurucu en son ne zaman şarj oldu?

 Prosedür doğru şekilde uygulandı mı?

Çalışıp çalışmadıklarını görmek için ışıkları, frenleri ve diğer yardımcı işlevleri test edin. Değilse, pili tamamen şarj etmeniz gerekebilir. Daha hızlı bir seçenek, varsa yeni şarj edilmiş bir tane ile değiştirmek olacaktır. İçten yanmalı bir forkliftiniz varsa çalıştırma sorunları daha karmaşık olabilir. Bu forklift sorun giderme ipuçlarını deneyin:

Forkliftin deposunda uzun süre yakıt mı kaldı?

Eski yakıt kolay çalışmayabilir.

Yakıt kaçağı olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

Normalden daha güçlü gaz kokusu alıyorsanız, bir sızıntınız olabilir.

Yağ seviyelerini kontrol ettiniz mi?

Bazı forkliftler, motorda yeterli yağ olmadan yakıt valfinin açılmasına izin vermez.

Bunların hiçbiri sorunu çözmezse pili kontrol edin. Hala çok fazla şarjı varsa, soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin. Soğutucu eksikliğinden veya radyatörün tıkanmasından kaynaklanan aşırı ısınma, genellikle çalıştırmayı engelleyebilir. Soğutma sıvısı ekleyin ve/veya gerekirse radyatörü temizleyin. Radyatörde çok fazla korozyon varsa, değiştirmeniz gerekebilir.

Forklift Sorun Giderme İpuçları

Forkliftinizin beklediğiniz kadar iyi performans göstermediğini düşünüyorsanız, sorunu gidermelisiniz. Bu şekilde, herhangi bir asansör sorununu tespit edebilir ve forklift onarımlarını hemen yapabilirsiniz.

Bir forkliftte sorun gidermek için yapmanız gerekenler:

forklift onarımları.Asansörü hizmet dışı bırakın. Bir operatörün arızalı olabilecek bir asansörü kullanmasına izin vermeyin. Bunun yerine, kalifiye bir teknisyen tarafından değerlendirilebilmesi için asansörü hizmet dışı bırakın.

Sorunun kaynağını bulun. Sorunun temel nedenini belirlemek için asansörü değerlendirin. Sorunun neden oluştuğunu öğrendikten sonra, hafifletmek için adımlar atabilirsiniz.

Onarımların düzgün yapıldığından emin olun. Tüm onarımların kalifiye bir teknisyen tarafından yapıldığını doğrulayın. Tamamlandığında, asansörü değerlendirin ve düzgün çalıştığından emin olun. Herhangi bir sorun fark ederseniz, bunları teknisyene bildirin ve giderilene kadar asansörü kullanmayın.

Forklift sorun giderme, sorunları erken aşamalarında tespit etmenizi ve çözmenizi sağlar. Asansörünüzün performansını şimdi ve gelecekte optimize edebilmenizi sağlamak için forklift bakımı ile birlikte kullanılabilir.

Düzenli Bakım ile Forklift Onarımlarından Kaçının

Temel bakım, forklift onarımlarını önlemenin en iyi yollarından biridir. Her zaman proaktif, planlanmış bir olay olmalı, reaktif değil. Bir forklift arızalanana kadar beklemek, zaman ve paraya mal olur. Günümüzün depo yönetimi yazılım sistemleri, bakım programlarının oluşturulmasını ve bunlara bağlı kalınmasını kolaylaştırır. Ayrıca her forkliftin eksiksiz bir bakım ve onarım geçmişini sağlarlar.

Günlük denetimler, forklift onarımlarının zirvesinde kalmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak size ciddi para tasarrufu sağlayabilir ve kazaları önlemeye yardımcı olabilir. Bir forklift düzgün çalışmadığında kaza riski önemli ölçüde artar. Ekipmanınızı her gün kullanmadan önce inceleyerek, sorunları başlamadan durdurmanıza yardımcı olursunuz.

Böyle bir inceleme yaparken bir sorun fark ederseniz, hemen forklift onarım moduna geçin. Örneğin, bir yağ sızıntısı veya yukarı veya aşağı hareket etmeyen bir direk tespit ederseniz, bunları mümkün olan en kısa sürede düzeltmeniz önemlidir. Diğer sorunlar daha az belirgindir ancak yine de forkliftin performansını etkileyebilir. Sorun göz ardı edilirse ne olabileceğini belirleyerek kazaları ve arıza sürelerini önlemek için önlem alabilirsiniz.

Forkliftler İçin Önleyici Bakım İpuçları

Ekipmanınızın bakımını yapmak, pahalı ve zaman alan forklift onarımlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Kuruluşunuz, güvenlik programınızla ilgili olarak kendi politikalarını geliştirebilir ancak önleyici bakım her zaman şunları içermelidir:

Lastik basıncını kontrol edin. Az şişirilmiş lastikler güvensizdir ve yakıt ekonomisini azaltır. Aşırı şişirilmiş lastikler patlamalara ve istenmeyen duruş sürelerine neden olabilir. Lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmek tasarruf sağlar ve kazaları önler.

Yağı her üç ayda bir değiştirin. Bu basit bakım görevi, yakıt tasarrufunu artıracak, forklift performansını iyileştirecek ve yanma sorunlarını önleyecektir. Aynı zamanda motorun ömrünü de uzatacaktır.

Antifriz seviyelerini kontrol edin. Antifrizsiz bir forklift aşırı ısınabilir veya donabilir, bu da büyük onarımlara yol açabilir. Sıvı seviyelerini kontrol edin ve gerektiğinde tamamlayın. Depoyu sızıntılara karşı inceleyin.

Fren onarımlarını ertelemeyin. Fren balatalarını ve kaliperleri değiştirmek oldukça kolay bir bakım işidir. Bu parçalar, frenlerde ilk “yumuşaklık” belirtileri görüldüğünde değiştirilmelidir.

Bu öneriler, forklift onarımlarından kaçınmak için önerilen önleyici bakımın gerçekten sadece başlangıcıdır. Dikkate alınması gereken başka bir önemli faktör daha var – forklift operatörlerinizin eğitimi ve sertifikasyonu. Çalışanlarınız iş başında uygun sertifikaya sahip olmadan forklift kullanırken yakalanırsa, kuruluşunuz binlerce dolar para cezasına çarptırılabilir. OSHA cezalarını atlatmayı başarsanız bile, eğitimsiz işçilerin bir işyeri kazasına karışma olasılığı, uygun şekilde eğitim almış olanlardan çok daha fazladır.

Eğitimiyle Forklift Onarımlarını Önleyin

Yakınımda forklift onarımları sunmasak da, CertifyMe.net kapsamlı forklift operatörü eğitimi ve sertifikası sunuyor. Bu tür bir eğitim, güvenliği artırmak, OSHA uyumluluğunu sağlamak ve en yaygın forklift onarım türlerinin çoğunu önlemek için harikalar yaratabilir. Yüksek eğitimli bir iş gücü, arızaları önlemek için sorunları tanıyacak ve asansörün kullanım şeklini ayarlayacaktır. Eğitimli bir çalışanın sorunları tespit etmede ve aksama sürelerini en aza indirmede ne kadar etkili olabileceğine şaşıracaksınız.

Ekibinizi en son forklift en iyi uygulamaları konusunda hızlandırmaya hevesliyseniz bugün kurs tekliflerimizi keşfedin. Çalışanlar kaydolabilir ve eğitimi yaklaşık bir saat içinde tamamlayabilir.

Kullanışlı, uygun fiyatlı ve hızlı eğitim sınıflarımız, çalışanların yedi adede kadar elektrikli endüstriyel forklift sınıfı kullanmasını onaylayabilir.

Sonraki adımlar hakkında sorularınız mı var? Bize her zaman ulaşabilirsiniz.